Novinky

Brzy oslavíme půl tuctu let existence Pianotéky… program se připravuje, sledujte v příštích týdnech naše novinky zde.


KLAVÍRISTA A MUZIKOLOG ZIAD KREIDY V ČR

Je nám velikou ctí u nás přivítat tuto významnou hudební osobnost. Kdo je Ziad Kreidy – čtěte zde

Program: (změna vyhrazena)

Středa 14. 9.

14:00-16:00 Konzervatoř Jana Deyla, Praha 1 Maltézské náměstí 14, velký sál – PROMĚNA PIANA – přednáška s diskusí – proměna zvuku klavíru od Mozarta po křídlo Waynea Stuarta o 108 klávesách, z francouzštiny tlumočí Jana Franková

pořádá Kruh klavírníků a varhanářů , z. s. ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla a s Francouzským institutem v Praze

—————————-

18:00 Pianotéka Zahradník – dílna, Stroupežnického 6, Praha 5 – KONCERT s následnou diskusíHaydn, Grieg and Séverac

uvádí Radana Šatánková / pořádá Spolek Krasomil, Kruh klavírníků a varhanářů, s přispěním MČ Praha 5

—————————-

Čtvrtek 15. 9. – Svět klavírů Vyškov

14:00-16:00 SEMINÁŘ pro studenty a pianisty na historických pianech Světa klavírů – PRO VELKÝ ZÁJEM JIŽ UZAVŘENO

18:00 – KONCERT – VYPRODÁNO

spolupořadatel Jiří Berčík, tel. 777007153

Program koncertu:

Hermann Goetz (1840-1876)

Löse Blätter Op. 7 (1865-69), excerpts

 1. Durch Feld und Buchenhallen 
 2. Frisch in die Welt hinaus
 3. Einsamkeit
 4. Liebesscherze
 5. Bei dir
 6. Ihr flüchtigen Winde, wohin. wohin?
 7. Heimatklang

Edvard Grieg (1834-1907)

Lyric Pieces Op. 71 (1901)

 1. Once upon a time
 2. Summer’s eve
 3. Puck
 4. Peace in the woods
 5. Halling
 6. Gone
 7. Remembrances

Déodat de Séverac (1872-1921)

En vacances (1911), excerpts

 1. Les caresses de Grand’Maman
 2. Toto déguisé en Suisse d’église
 3. Mimi se déguise en Marquise
 4. Où l’on entend une vieille boîte à musique

Joseph Haydn (1732-1808)

Sonate in G-Dur Hob. XVI n° 40 (1783-1784)

Allegretto innocente, Presto


ROZHOVOR S JAKUBEM ZAHRADNÍKEM NA VLTAVĚ

S Jakubem v pořadu Vizitka rozmlouvala Lenka Novotná, pořad připravila editorka Hana Slívová a slyšet ho můžete zde


 

OBJEVÍ SE FILM PIANO NA KŘIŽOVATCE NA FESTIVALECH?

Náš „němý hudební“ film je hotov a momentálně jsme ve fázi, kdy ho nabízíme na festivaly. Přihlášen je na Zlatou Prahu (koná se 21.- 24. září). Uvidíme, jak a zda se tam ujme. Pak se budeme zabývat jeho premiérou a případným uvedením do kin, nebo aspoň do jednoho kina a dalším šířením. Zatím si můžete pustit filmový trailer kliknutím zde


 

INAUGURACE KŘÍDLA BLÜTHNER S JITKOU ČECHOVOU VE VARNSDORFU

Recenze koncertu od Milana Hrabala – čtěte zde

zleva ředitelka ZUŠ Jarmila Šenová, básník Milan Hrabal a Jitka Čechová

 

ROZHOVOR s Jakubem Zahradníkem pro Seznam.cz – čtěte zde


 
DRUHÝ PROVOZ V PRAZE

V Praze 5 na Knížecí, šikmo proti Ženským domovům, kousíček od východu z metra Anděl – adresa Stroupežnického 6 – vznikla dílna se showroomem pro naše stále rostoucí klavírnické práce. Začal zde pracovat tým pod vedením Radka Průchy, Jana Kocuma a Petra Srpa s větším počtem specialistů – dodavatelů, na praxi k nám docházejí studenti oboru klavírnictví z Deylovy konzervatoře. Vzhledem k velkorysému prostoru zde plánujeme také pořádat semináře a mistrovské klavírnické kursy v rámci Kruhu klavírníků a varhanářů.


JAK ŠLY PRÁCE

Březen 2022 – zednické a další práce hotovy, nastěhována piana a stoly, základní nářadí a stroje a hurá… začínáme zde opravovat piana!

Polovina prosince 2021 – stav takový, jak napovídají fotografie, ale jde to rychle kupředu.

Listopad 2021 – stav po sejmutí podhledu, který byl druhotně instalován pod podhledem původním a daleko krásnějším:

23. října, v den 5. výročí existence Pianotéky začínáme se sanačními pracemi:


 
FILM „PIANO NA KŘIŽOVATCE“ NATOČEN

V dubnu roku 2021 jsme natočili základ, v červnu přidali pár obrazů a nakonec před Vánoci ještě došlo k dotáčkám filmu. Vynutily si je úpravy scénáře po neocenitelných radách režisérů Davida Ondříčka a Tomáše Vorla. Postprodukce filmu vznikla ve studiích Sleepwalker (zvuk) a PFX (obraz) a film momentálně nabízíme na jeden festival.

Od původně dosti skromného nápadu natočit obrazový záznam pěti klavíristů hrajících na křídlo Blüthner v kostele Pražská křižovatka se nám věc přehoupla k uměleckému dokumentu, aby z něj posléze vznikl celovečerní film… Vůbec se v něm nemluví, ale to nikomu nevadí, protože hlavním komunikačním prostředkem je zvuk, hudba, gesto, mimika, obraz.

V několika významných pražských lokalitách vznikl v době těžkého lockdownu film, jehož protagonisty jsou klavíristé Igor Ardašev, Jitka Čechová, Martin Kasík, Karel Košárek, Tomáš Víšek a průvodce dějem Jakub Zahradník. Vše začíná v zimě v branické Pianotéce, obchodě s klavíry, kde právě probíhá jazzový večer. Za veškerým děním tu stojí Jakub, coby spiritus agens. Náhle nastává pandemie a Jakub je nucen Pianotéku zavřít. A zrovna měl v rukávu jeden trumf – přichystané koncertní křídlo v jednom kostele…! Do Pianotéky právě přichází klavírista Igor Ardašev, aby si zde přehrál klavíry. Jakub ho ještě obchodu vezme a Igor se tak o pianu v kostele se dozví. S plánkem v ruce se ho vydá hledat, ovšem ztratí se v liduprázdných ulicích zšeřelého Starého Města. Když už své hledání vzdá, najednou stojí před rozsvícenou Pražskou křižovatkou, kde skutečně objevuje piano Blüthner, model 1. Začne hrát svůj koncert pro opuštěný kostel. Druhého dne Jakub jde pozvat dalšího pianistu, Martina Kasíka. Martin rád nabídky využije a i on zahraje svůj koncert bez diváků v Pražské křižovatce. Večer pak vidíme Jakuba, jak doufá, že uvidí otevřený klub Jazz Dock. Když přijde blíž, zjistí, že je samozřejmě zavřeno, v klubu je tma. Ale snová myšlenka ho přesto přenese do Jazz docku, kde pulsuje normální život… Zrovna se tam náhodou sešla klavíristka Jitka Čechová s Igorem Ardaševem, barmana tam dělá další pianista, Tomáš Víšek, a ten večer hraje Karel Košárek. Jakub tam přišel Karla pozvat do Křižovatky. Na baru objevuje navíc Tomáše a dohodne se i s ním, aby si přišel zahrát, jakmile mu skončí šichta. Poté už Karel Košárek preluduje v noční Pražské křižovatce svůj osamělý koncert. A když odejde, Jakub čeká ještě na Tomáše. Ovšem čeká až do kuropění. Najednou se Tomáš zjeví vedle Jakuba jako duch a za chvilku už začíná hrát. Když Tomáš Víšek dohraje svůj koncert bez publika, zjistí, že nějaké posluchače přece jenom má. Snové publikum mu tleská, jenže sen se rozplývá a je tu zase další šedivý den. Jakub si jde koupit noviny a jakoby zaslechl na Národní třídě zvuk piana. Asi se mu to už zdá…? Ale ne: To si v opuštěné kavárně Slavia Jitka Čechová cosi přehrává. Jakuba napadne vejít a o křídle v Pražské křižovatce jí také říci. Za chvíli již vidíme Jitku, jak tam bouřlivě hraje. Všichni pianisté ve filmu interpretují převážně české skladatele – Tomáška, Smetanu, Dvořáka, Nováka, Janáčka, Martinů, Ježka a také Gershwina a Beethovena. Ale čas pro piano v kostele vypršel – těžká parta ho z Pražské křižovatky odváží. Pak už je léto a Jakub sedí v Pianotéce u klavíru a zkouší si hrát Bugatti-step. Najednou zjistí, že za ním sedí všichni klavíristé, kteří v uvolněné atmosféře hrají Bugatti-step jeden přes druhého. Pandemie, zdá se, skončila, ale kostel zeje bez piana prázdnotou.

„Piano na křižovatce“ natočil a sestříhal režisér Jan Senius s kameramanem Janem Kebrdlem a jejich osvědčeným týmem. Klavírní hru v kostele natočil Kryštof Pobořil, filmový zvuk zachytil Jakub Trš s asistenty. Postprodukce probíhá v osvědčených profesionálních studiích. Scénář napsali Jan Senius a Jakub Zahradník, jehož OSCAR music spol. s r. o. je i producentem filmu. Premiéra bude… jakmile to budeme vědět, určitě se to dozvíte.

Fotosky z Pražské křižovatky, kde se odehrává převážná část filmu, pořídil Dan Friedlaender, od Martina J. Poláka připojujeme fotky z Jazz Docku, kde se odehrává jedna z filmových epizod.


NEJVĚTŠÍ KONCERTNÍ KŘÍDLO BLÜTHNER, MODEL 1 K PŘEHRÁNÍ V PRAZE!

Pro vážné zájemce je po telefonické dohodě v Praze přichystáno k přehrání největší koncertní křídlo Blüthner, model 1 o délce 280 cm. Pro sjednání schůzky volejte na č. 608964591


JSME AUTORIZOVANÝM ZÁSTUPCEM ZN. BLÜTHNER

Oznamujeme, že jsme se na podzim r. 2020 stali hrdým zástupcem světoznámé klavírní značky Blüthner a zařadili jsme se tak po bok nejvýznamnějších dodavatelů této značky – vizte zde: Bluethner World Distributors

Prodáváme nejenom mistrovská křídla od této firmy, ale také její levnější souběh, značky Irmler a Haessler. Firma Blüthner byla založena roku 1853 a stále je v rukách původní rodiny, dnes již příslušníků 5. generace, bratří Dr. Christiana a Knuta Blüthnerových. Továrna s reprezentativním showroomem sídlí na jižním okraji Lipska, v obci Großpösna. Firma za svou existenci postavila přes 153.000 nástrojů zn. Blüthner. Jako každá velká továrna staví i levnější nástroje, aby uspokojila širokou škálu zákazníků. Jde o piana zn. Haessler a Irmler. Lipskou firmu Irmler, která má na kontě cca 35.000 nástrojů, převzala v 90. létech.

Jedinečnou vymožeností křídel Blüthner je tzv. alikvótní systém, neboli 4. souznějící struna. Najdete ji v posledním poli rámu v každém chóru strun diskantové polohy. Pro 4. strunu, která je vedena výš, je potom v boku dusítka přidané menší dusítko (nejvyšší tóny pian dusítka nemají). 4. struny Blüthnerovi již 150 let přidávají z důvodu lepší znělosti a větší zvukové barevnosti melodických poloh.

PRVNÍ ZÁKAZNÍCI, KTEŘÍ SI NAŠÍM PROSTŘEDNICTVÍM OPATŘILI PIANA ZN. BLÜTHNER A IRMLER

Na základě výběrového řízení získala ZUŠ Varnsdorf jako první v republice do sálu křídlo Blüthner, model 6 (190 cm) a do klavírní třídy křídlo Irmler téže délky.

Prvním koncertním klavíristou, který si naším prostřednictvím zvolil jako svůj domácí nástroj křídlo zn. Blüthner, model 6 (190 cm) je Karel Košárek. Z význačných českých klavíristů, které známe, je teprve druhým po Igoru Ardaševovi, který doma celá léta hraje na křídlo Blüthner a nedá na ně dopustit.

Pianino Irmler si od nás jako první zakoupila jedna soukromá osoba a další putovalo do ZUŠ Jesenice.

Piana zn. Blüthner vlastnily takové veličiny jako Claude Debussy, Gustav Mahler, Sergej Rachmaninov, Arthur Rubinstein, Dmitrij Šostakovič, nebo Beatles. V Československu piana Blüthner prodávala firma Rendl do znárodnění. To znamená, že na ni navazujeme po 70 létech!


KONCERTY V PIANOTÉCE