Novinky

15. 1. 2024 Od dubna se Pianotéka přesouvá na novou adresu!

Jak si možná někteří z vás všimli, na okně Pianotéky se přechodně objevila zpráva, že prostor je k pronájmu. Skutečně, dům v ulici Ke Krči 2 projde od dubna stavebními úpravami, zejména zateplením fasády. Pro nás to znamená odvézt na nějakou dobu piana jinam. A jelikož ve stávající Pianotéce by bylo třeba udělat stavebních úprav více, přičemž prostor poměrně malého obchodu by se moc nerozšířil, nakonec v nás převážilo rozhodnutí naši starou dobrou Pianotéku po sedmi a půl roce opustit a najít prostor nový, větší. Kam se přesuneme, to je v tuto chvíli tajemstvím. Ale bude to v Braníku, 55 metrů od stávající Pianotéky, takže můžete hádat.


30. 11. 2023 Studio SONO RECORDS DOUPĚ má nové křídlo – Blüthner, model 1!

V tomto studiu, z něhož vzešly nahrávky ověnčené dvěma Oscary, nominacemi na cenu Grammy, nebo tuzemskými Anděly a řadou zlatých a platinových desek, jsou vždy o krok napřed. Studio zdobí perfektní zvuk, nejkvalitnější péče, práce na top zařízeních, široký výběr mikrofonů a nástrojů. To všechno umožňuje hudebníkům tvůrčí rozlet, jaký jen tak někde nezažijí. A rozhodně nesmí chybět skvělý klavír. Nyní se rozhodli ke křídlu Steinway pořídit vlajkovou loď značky Blüthner – koncertní jedničku od této firmy. Tvůrci hudby si tak budou moci vybrat ze dvou křídel, podle toho, jaký styl hudby se nahrává, jakou náladu má daná skladba mít, zkrátka, co komu vyhovuje. Nebo mohou nahrávat koncerty pro dva klavíry.

Osud konkrétně tohoto koncertního křídla Blüthner s opusovým číslem 153.001 se začal psát prostřednictvím filmu. Upozornilo na sebe ve snímku Piano na křižovatce. Film právě běží v kinech a stojí kompletně na klavírní hudbě. Nehraje v něm také nikdo menší, než Igor Ardašev, Jitka Čechová, Martin Kasík, Karel Košárek a Tomáš Víšek. Producentem snímku je Jakub Zahradník, majitel Pianotéky, obchodu s piany a klavírnickou dílnou v Praze. Zvukové parametry křídla Blüthner zaujaly mnoho lidí. Mezi nimi jak Pavla Karlíka, který studio SONO Records vybudoval a dovedl svým perfekcionalismem k mezinárodnímu věhlasu, tak i jeho společníka Petra Chmelu, který do vínku přinesl neméně skvělou a neustále se rozvíjející koncepci klubu Doupě. Jakub Zahradník jim zprostředkoval osobní setkání s Christianem Blüthnerem, představitelem již páté generace světové proslulého klavírnického rodu, jehož historie trvá úctyhodných 170 let. Slovo dalo slovo a piano stojí ve studiu…

U předávání piana a prvních dojmů ve studiu byl přítomen virtuos Karel Košárek, který zde plánuje v příštím roce natáčet dvě desky, jednu sólovou a druhou s orchestrem. On sám má doma také klavír značky Blüthner a začíná být pomalu veřejným tajemstvím, že se stane novou tváří této značky.

foto Petr Hrubeš

Blüthnerův zvuk bývá charakterizován jako „zlatý tón“. Je to díky unikátnímu patentu, tzv. alikvotnímu systému, kdy v nejvyšší poloze nad třemi strunami každého chóru (do nichž tluče kladívko), je umístěna ještě čtvrtá, souznějící. Výsledkem je bohatší, živější tón. V pianě jsou výborně slyšitelné vnitřní hlasy, jednotlivé polohy se vzájemně vhodně překrývají bez rušivých přechodů a výrazných témbrových odlišností, celkově je zvuk velmi mocný a kompaktní. Mimořádný zvuk tohoto piana budete moci slyšet již brzy z nových nahrávek SONO RECORDS DOUPĚ, kde je od poloviny prosince roku 2023 připraveno jak pro proslulé, tak i pro neokoukané mladé umělce.


1. 11. 2023 V našem obchodě v Braníku přibyl Martin Keberle, kterého jste byli zvyklí vídat v podnikové prodejně Petrof na Jungmannově náměstí, odkud po třiadvaceti létech oddané služby této značce odešel. Martin je náš dlouholetý kamarád. Kromě toho, těžko pohledáte většího znalce pian. Věříme, že se mu bude líbit i dařit u nás. Vítáme Tě u nás, Martine!


1. 2. 2023 Rozhovor o péči o klavírnický obor vedla s J. Zahradníkem Barbora Prokopová, čtěte na portálu Klasika Plus zde

26. 1. 2023 Rozhovor o filmu Piano na křižovatce vedl s J. Zahradníkem Tomáš Pilát na Vltavě, poslechněte si zde


dílna Pianotéky před dokončením

10. 11. 2022 Otevření dílny a oslava 6. výročí Pianotéky

Tento den došlo k oficiálnímu otevření naší dílny – ul. Stroupežnického 6, Praha 5 – Smíchov, při té příležitosti zahráli studenti 1. a 3. ročníku Deylovy konzervatoře Karolína Janková, Zbyněk Kladivo a Marek Trunečka, akce poté pokračovala v obchodě Pianotéka Zahradník v ul. Ke Krči 2, Praha 4 – Braník představením nových nástrojů značek BLÜTHNER, SAUTER a IRMLER a ukázkou renovovaných pian, na všechny zahráli Tomáš Víšek, Marie a Daniel Wiesnerovi a Adam Dvořáček

klavírník Jan Kocum

14. 9. 2022 klavírista a muzikolog Ziad Kreidy v České republice

Bylo nám ctí u nás přivítat tuto významnou hudební osobnost. Kdo je Ziad Kreidy – čtěte zde

Vzpomínka na proběhlý program

Středa 14. 9.

14:00-16:00 Konzervatoř Jana Deyla, Praha 1 Maltézské náměstí 14, velký sál – PROMĚNA PIANA – přednáška s diskusí – proměna zvuku klavíru od Mozarta po křídlo Waynea Stuarta o 108 klávesách, z francouzštiny tlumočila Jana Franková (uspořádal Kruh klavírníků a varhanářů , z. s. ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla a s Francouzským institutem v Praze)

18:00 Pianotéka Zahradník – dílna, Stroupežnického 6, Praha 5 – KONCERT s následnou diskusíHaydn, Grieg and Séverac (uvedla Radana Šatánková / pořádal Spolek Krasomil, Kruh klavírníků a varhanářů, s přispěním MČ Praha 5)

Čtvrtek 15. 9.

14:00-16:00 Svět klavírů Vyškov SEMINÁŘ pro studenty a pianisty na historických pianech Světa klavírů

18:00 – KONCERT (spolupořadatel Jiří Berčík)

v dalších dnech Ziad vedle dalších setkání navštívil továrnu Petrof a manufakturu Paula McNultyho


26. 8. 2022 Rozhovor s J. Zahradníkem na Vltavě vedla Lenka Novotná

pořad připravila Hana Slívová a slyšet ho můžete zde


INAUGURACE KŘÍDLA BLÜTHNER S JITKOU ČECHOVOU VE VARNSDORFU

Recenze koncertu od Milana Hrabala – čtěte zde

zleva ředitelka ZUŠ Jarmila Šenová, básník Milan Hrabal a Jitka Čechová

ROZHOVOR s Jakubem Zahradníkem pro Seznam.cz – čtěte zde


DÍLNA

V Praze 5 na Knížecí, šikmo proti Ženským domovům, kousíček od východu z metra Anděl – adresa Stroupežnického 6 – vznikla dílna pro naše stále rostoucí klavírnické práce. Vzhledem k velkorysému prostoru zde plánujeme také pořádat semináře a mistrovské klavírnické kursy v rámci Kruhu klavírníků a varhanářů.


JAK ŠLY PRÁCE

Březen 2022 – zednické a další práce hotovy, nastěhována piana a stoly, základní nářadí a stroje a hurá… začínáme zde opravovat piana!

Polovina prosince 2021 – stav takový, jak napovídají fotografie, ale jde to rychle kupředu.

Listopad 2021 – stav po sejmutí podhledu, který byl druhotně instalován pod podhledem původním a daleko krásnějším:

23. října, v den 5. výročí existence Pianotéky začínáme se sanačními pracemi:JSME AUTORIZOVANÝM ZÁSTUPCEM ZN. BLÜTHNER

Oznamujeme, že jsme se na podzim r. 2020 stali hrdým zástupcem světoznámé klavírní značky Blüthner a zařadili jsme se tak po bok nejvýznamnějších dodavatelů této značky – vizte zde: Bluethner World Distributors

Prodáváme nejenom mistrovská křídla od této firmy, ale také její levnější souběh, značky Irmler a Haessler. Firma Blüthner byla založena roku 1853 a stále je v rukách původní rodiny, dnes již příslušníků 5. generace, bratří Dr. Christiana a Knuta Blüthnerových. Továrna s reprezentativním showroomem sídlí na jižním okraji Lipska, v obci Großpösna. Firma za svou existenci postavila přes 153.000 nástrojů zn. Blüthner. Jako každá velká továrna staví i levnější nástroje, aby uspokojila širokou škálu zákazníků. Jde o piana zn. Haessler a Irmler. Lipskou firmu Irmler, která má na kontě cca 35.000 nástrojů, převzala v 90. létech.

Jedinečnou zvláštností křídel Blüthner je tzv. alikvótní systém. Představuje ho 4. souznějící struna, kterou najdete u každého tónu vysoké, diskantové polohy. Piana s alikvótním patentem Blüthnerovi staví již 170 let pro lepší znělost a větší zvukovou barevnost melodických poloh.

PRVNÍ ZÁKAZNÍCI, KTEŘÍ SI NAŠÍM PROSTŘEDNICTVÍM OPATŘILI PIANA ZN. BLÜTHNER A IRMLER

Na základě výběrového řízení získala ZUŠ Varnsdorf jako první v republice do sálu křídlo Blüthner, model 6 (190 cm) a do klavírní třídy křídlo Irmler téže délky.

Prvním koncertním klavíristou, který si naším prostřednictvím zvolil jako svůj domácí nástroj křídlo zn. Blüthner, model 6 (190 cm) je Karel Košárek. Z význačných českých klavíristů, které známe, je teprve druhým po Igoru Ardaševovi, který doma celá léta hraje na křídlo Blüthner a nedá na ně dopustit.

Pianino Irmler si od nás jako první zakoupila jedna soukromá osoba a další putovalo do ZUŠ Jesenice.

Piana zn. Blüthner vlastnily takové veličiny jako Claude Debussy, Gustav Mahler, Sergej Rachmaninov, Arthur Rubinstein, Dmitrij Šostakovič, nebo Beatles. V Československu piana Blüthner prodávala firma Rendl do znárodnění. To znamená, že na ni navazujeme po 70 létech!


KONCERTY V PIANOTÉCE