Novinky

Jarní sleva nástrojů

Jako každoročně, s příchodem jara, jsme pro vás upravili ceny některých našich pian směrem dolů…! Pianino u nás nyní koupíte již od 55.000 korun, přičemž mistrovské pianino po kompletní G.O. už od 119.800 korun. (Kolega z jedné konkurenční firmy se o něm vyjádřil, že by u nich stálo 190.000 Kč.) Nová pianina a křídla značek Irmler, Sauter a Blüthner zůstaly na loňských, resp. předloňských ceníkových cenách, byť firmy je zdražily o 10-15%. Snažíme se tak vyjít vstříc tuzemským milovníkům klavírů.


1. 2. 2023 Rozhovor o péči o klavírnický obor vedla s J. Zahradníkem Barbora Prokopová, čtěte na portálu Klasika Plus zde

26. 1. 2023 Rozhovor o filmu Piano na křižovatce vedl s J. Zahradníkem Tomáš Pilát na Vltavě, poslechněte si zde


dílna Pianotéky před dokončením

10. 11. 2022 Otevření dílny a oslava 6. výročí Pianotéky

Tento den došlo k oficiálnímu otevření naší dílny – ul. Stroupežnického 6, Praha 5 – Smíchov, při té příležitosti zahráli studenti 1. a 3. ročníku Deylovy konzervatoře Karolína Janková, Zbyněk Kladivo a Marek Trunečka, akce poté pokračovala v obchodě Pianotéka Zahradník v ul. Ke Krči 2, Praha 4 – Braník představením nových nástrojů značek BLÜTHNER, SAUTER a IRMLER a ukázkou renovovaných pian, na všechny zahráli Tomáš Víšek, Marie a Daniel Wiesnerovi a Adam Dvořáček

klavírník Jan Kocum

14. 9. 2022 klavírista a muzikolog Ziad Kreidy v České republice

Bylo nám ctí u nás přivítat tuto významnou hudební osobnost. Kdo je Ziad Kreidy – čtěte zde

Vzpomínka na proběhlý program

Středa 14. 9.

14:00-16:00 Konzervatoř Jana Deyla, Praha 1 Maltézské náměstí 14, velký sál – PROMĚNA PIANA – přednáška s diskusí – proměna zvuku klavíru od Mozarta po křídlo Waynea Stuarta o 108 klávesách, z francouzštiny tlumočila Jana Franková (uspořádal Kruh klavírníků a varhanářů , z. s. ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla a s Francouzským institutem v Praze)

18:00 Pianotéka Zahradník – dílna, Stroupežnického 6, Praha 5 – KONCERT s následnou diskusíHaydn, Grieg and Séverac (uvedla Radana Šatánková / pořádal Spolek Krasomil, Kruh klavírníků a varhanářů, s přispěním MČ Praha 5)

Čtvrtek 15. 9.

14:00-16:00 Svět klavírů Vyškov SEMINÁŘ pro studenty a pianisty na historických pianech Světa klavírů

18:00 – KONCERT (spolupořadatel Jiří Berčík)

v dalších dnech Ziad vedle dalších setkání navštívil továrnu Petrof a manufakturu Paula McNultyho


26. 8. 2022 Rozhovor s J. Zahradníkem na Vltavě vedla Lenka Novotná

pořad připravila Hana Slívová a slyšet ho můžete zde


INAUGURACE KŘÍDLA BLÜTHNER S JITKOU ČECHOVOU VE VARNSDORFU

Recenze koncertu od Milana Hrabala – čtěte zde

zleva ředitelka ZUŠ Jarmila Šenová, básník Milan Hrabal a Jitka Čechová

ROZHOVOR s Jakubem Zahradníkem pro Seznam.cz – čtěte zde


DÍLNA

V Praze 5 na Knížecí, šikmo proti Ženským domovům, kousíček od východu z metra Anděl – adresa Stroupežnického 6 – vznikla dílna pro naše stále rostoucí klavírnické práce. Vzhledem k velkorysému prostoru zde plánujeme také pořádat semináře a mistrovské klavírnické kursy v rámci Kruhu klavírníků a varhanářů.


JAK ŠLY PRÁCE

Březen 2022 – zednické a další práce hotovy, nastěhována piana a stoly, základní nářadí a stroje a hurá… začínáme zde opravovat piana!

Polovina prosince 2021 – stav takový, jak napovídají fotografie, ale jde to rychle kupředu.

Listopad 2021 – stav po sejmutí podhledu, který byl druhotně instalován pod podhledem původním a daleko krásnějším:

23. října, v den 5. výročí existence Pianotéky začínáme se sanačními pracemi:JSME AUTORIZOVANÝM ZÁSTUPCEM ZN. BLÜTHNER

Oznamujeme, že jsme se na podzim r. 2020 stali hrdým zástupcem světoznámé klavírní značky Blüthner a zařadili jsme se tak po bok nejvýznamnějších dodavatelů této značky – vizte zde: Bluethner World Distributors

Prodáváme nejenom mistrovská křídla od této firmy, ale také její levnější souběh, značky Irmler a Haessler. Firma Blüthner byla založena roku 1853 a stále je v rukách původní rodiny, dnes již příslušníků 5. generace, bratří Dr. Christiana a Knuta Blüthnerových. Továrna s reprezentativním showroomem sídlí na jižním okraji Lipska, v obci Großpösna. Firma za svou existenci postavila přes 153.000 nástrojů zn. Blüthner. Jako každá velká továrna staví i levnější nástroje, aby uspokojila širokou škálu zákazníků. Jde o piana zn. Haessler a Irmler. Lipskou firmu Irmler, která má na kontě cca 35.000 nástrojů, převzala v 90. létech.

Jedinečnou zvláštností křídel Blüthner je tzv. alikvótní systém. Představuje ho 4. souznějící struna, kterou najdete u každého tónu vysoké, diskantové polohy. Piana s alikvótním patentem Blüthnerovi staví již 170 let pro lepší znělost a větší zvukovou barevnost melodických poloh.

PRVNÍ ZÁKAZNÍCI, KTEŘÍ SI NAŠÍM PROSTŘEDNICTVÍM OPATŘILI PIANA ZN. BLÜTHNER A IRMLER

Na základě výběrového řízení získala ZUŠ Varnsdorf jako první v republice do sálu křídlo Blüthner, model 6 (190 cm) a do klavírní třídy křídlo Irmler téže délky.

Prvním koncertním klavíristou, který si naším prostřednictvím zvolil jako svůj domácí nástroj křídlo zn. Blüthner, model 6 (190 cm) je Karel Košárek. Z význačných českých klavíristů, které známe, je teprve druhým po Igoru Ardaševovi, který doma celá léta hraje na křídlo Blüthner a nedá na ně dopustit.

Pianino Irmler si od nás jako první zakoupila jedna soukromá osoba a další putovalo do ZUŠ Jesenice.

Piana zn. Blüthner vlastnily takové veličiny jako Claude Debussy, Gustav Mahler, Sergej Rachmaninov, Arthur Rubinstein, Dmitrij Šostakovič, nebo Beatles. V Československu piana Blüthner prodávala firma Rendl do znárodnění. To znamená, že na ni navazujeme po 70 létech!


KONCERTY V PIANOTÉCE