14. 9. 2024 Stačí jen málo
přednáška Jakuba Zahradníka měla zaznít na konferenci MCMI v Českém muzeu hudby 17. října 2024. Jakub bal ale nemocný. Svůj příspěvek proto dopsal a je k přečtení ve sborníku konference zde
Stačí jen málo a zničí se klavír a stačí docela stejně málo a zachrání se v celé své nádheře. Vše závisí na kompetentním rozhodnutí.
Za celou dobu svého života se hudebník a dnes majitel klavírnické a restaurátorské dílny a obchodu s piany Pianotéka v Praze Jakub Zahradník (60) setkává s neuvěřitelnou devastací kulturního odkazu v oblasti klávesových nástrojů. Soustavné ničení vídeňských klavírů z pofidérních důvodů, vyvezení podstatné části hodnotného mobiliáře do zahraničí táhnoucí se od dob socialismu přes divoká 90. léta až do dneška a proti tomu omezené možnosti institucí a přehlížení těch, kteří to mohou ovlivnit.
Svět se zachránit nedá, ale klavír ano. Jak na to a co to obnáší, je tématem tohoto příspěvku.
31. 8. 2024 Nová otevírací doba
od září máme opět pravidelně otevřeno, a sice v pondělí a středu od 12 do 18, 30 hodin, nebo kdykoli jindy, třeba i o víkendu, na základě telefonické domluvy na č. 608 964 591
7. 6. 2024 Film Piano na křižovatce došel ocenění
Samozvanci, skupina stoupenců filmového kritika a básníka Andreje Stankoviče, udělila 6. 6. v kině Atlas zvláštní uznání filmu Piano na křižovatce. Tucet porotců, mezi nimiž jsou například Vladimír Hendrich (který večerem provázel), John Bok, Jiří Fiedor, Zuzana Piussi, nebo Lukáš Pollert, ocenila celkem pět filmů. Hlavní cenu získal Vít Pancíř za film Nic víc.
Producent filmu Piano na křižovatce Jakub Zahradník v děkovné řeči publiku přiblížil, že realizační tým v čele s režisérem Janem Seniem a kameramanem Janem Kebrdlem se se svým dílem cítí také jako samozvanci. Ale že po tomto aktu už nikdo nemůže říci, že jejich film nemá žádnou cenu…
Diplom tvůrcům předal Antonín Kosík, filosof, spisovatel a matematik, který za porotu napsal:
„Vztah zvuku a obrazu (nejen) ve filmu je komplementární. Pokud nerozumíme obrazu anebo obraz ztrácí svou vyjadřovací schopnost, utíkáme se ke zvuku – mluvenému slovu či expresivním účinkům hudby – a naopak: zvuk je zbytečný, případně rušivý, vydává-li obraz jasnou výpověď (proč jsou asi blbé filmy charakterizovány především tzv. „hláškami“?).
Autoři filmu Piano na křižovatce (Jan Senius, Jakub Zahradník, Jan Kebrdle) usoudili, že zbytečná slova jsou zbytečná, a tak jejich němý film má sice – jak jinak – začátek a konec, ty ale neslouží k vytváření lineárního příběhu, ale k „orámování“ obrazu zvukových možností klavíru. Přestože autoři označují svůj film jako němý, o němý film (tedy film, kde se nemluví a doprovodná hudba slouží ke strukturování děje) se nejedná: obraz slouží k morfologizaci hudebního obrazu. A tedy také k tomu, aby udržel divákovu nebo spíše posluchačovu pozornost.
Ostatně, film by si zasloužil cenu už jen za to, že ukazuje kolosální televizní nešvar při hudebním záznamu či přímém přenosu: neustálé prolínaní celků a detailů, prostřihy na diváky, architekturu či přítomné, nudící se politiky (zřejmě, aby se divák nenudil). Ejhle, stačí, aby obraz nerušil hudbu. Anebo hudba obraz.“
Film Piano na křižovatce se promítá v pražském Kině Atlas v pondělí 10. června od 17 hodin a v pátek 14. června v Nových Hradech v rámci programu muzejní noci.
2. 4. 2024 Od dubna nás najdete na nové adrese, jen kousíček od původní Pianotéky!
Naše nová adresa zní Branická 16. Před Velikonocemi proběhla hlavní adaptace prostoru a piana už jsou přestěhovaná, jak je vidět na obrázcích. Obchod už je otevřen, ale samozřejmě, že drobné úpravy budou pokračovat a slavnostní otevření plánujeme v květnu až červnu.
Přestěhovali jsme se proto, jelikož dům v ulici Ke Krči 2 – kde jsme měli obchod – prochází stavebními úpravami a současně za rohem skončila restaurace U Bláhů, kde jsou větší prostory. Odhodlali jsme se naši starou dobrou Pianotéku po sedmi a půl roce opustit a přesunout se o 55 metrů severozápadně.
30. 11. 2023 Studio SONO RECORDS DOUPĚ má nové křídlo – Blüthner, model 1!
V tomto studiu, z něhož vzešly nahrávky ověnčené dvěma Oscary, nominacemi na cenu Grammy, nebo tuzemskými Anděly a řadou zlatých a platinových desek, jsou vždy o krok napřed. Studio zdobí perfektní zvuk, nejkvalitnější péče, práce na top zařízeních, široký výběr mikrofonů a nástrojů. To všechno umožňuje hudebníkům tvůrčí rozlet, jaký jen tak někde nezažijí. A rozhodně nesmí chybět skvělý klavír. Nyní se rozhodli ke křídlu Steinway pořídit vlajkovou loď značky Blüthner – koncertní jedničku od této firmy. Tvůrci hudby si tak budou moci vybrat ze dvou křídel, podle toho, jaký styl hudby se nahrává, jakou náladu má daná skladba mít, zkrátka, co komu vyhovuje. Nebo mohou nahrávat koncerty pro dva klavíry.
Osud konkrétně tohoto koncertního křídla Blüthner s opusovým číslem 153.001 se začal psát prostřednictvím filmu. Upozornilo na sebe ve snímku Piano na křižovatce. Film právě běží v kinech a stojí kompletně na klavírní hudbě. Nehraje v něm také nikdo menší, než Igor Ardašev, Jitka Čechová, Martin Kasík, Karel Košárek a Tomáš Víšek. Producentem snímku je Jakub Zahradník, majitel Pianotéky, obchodu s piany a klavírnickou dílnou v Praze. Zvukové parametry křídla Blüthner zaujaly mnoho lidí. Mezi nimi jak Pavla Karlíka, který studio SONO Records vybudoval a dovedl svým perfekcionalismem k mezinárodnímu věhlasu, tak i jeho společníka Petra Chmelu, který do vínku přinesl neméně skvělou a neustále se rozvíjející koncepci klubu Doupě. Jakub Zahradník jim zprostředkoval osobní setkání s Christianem Blüthnerem, představitelem již páté generace světové proslulého klavírnického rodu, jehož historie trvá úctyhodných 170 let. Slovo dalo slovo a piano stojí ve studiu…
U předávání piana a prvních dojmů ve studiu byl přítomen virtuos Karel Košárek, který zde plánuje v příštím roce natáčet dvě desky, jednu sólovou a druhou s orchestrem. On sám má doma také klavír značky Blüthner a začíná být pomalu veřejným tajemstvím, že se stane novou tváří této značky.
foto Petr Hrubeš
Blüthnerův zvuk bývá charakterizován jako „zlatý tón“. Je to díky unikátnímu patentu, tzv. alikvotnímu systému, kdy v nejvyšší poloze nad třemi strunami každého chóru (do nichž tluče kladívko), je umístěna ještě čtvrtá, souznějící. Výsledkem je bohatší, živější tón. V pianě jsou výborně slyšitelné vnitřní hlasy, jednotlivé polohy se vzájemně vhodně překrývají bez rušivých přechodů a výrazných témbrových odlišností, celkově je zvuk velmi mocný a kompaktní. Mimořádný zvuk tohoto piana budete moci slyšet již brzy z nových nahrávek SONO RECORDS DOUPĚ, kde je od poloviny prosince roku 2023 připraveno jak pro proslulé, tak i pro neokoukané mladé umělce.
1. 11. 2023 V našem obchodě v Braníku přibyl Martin Keberle, kterého jste byli zvyklí vídat v podnikové prodejně Petrof na Jungmannově náměstí, odkud po třiadvaceti létech oddané služby této značce odešel. Martin je náš dlouholetý kamarád. Kromě toho, těžko pohledáte většího znalce pian. Věříme, že se mu bude líbit i dařit u nás. Vítáme Tě u nás, Martine!
1. 2. 2023 Rozhovor o péči o klavírnický obor vedla s J. Zahradníkem Barbora Prokopová, čtěte na portálu Klasika Plus zde
26. 1. 2023 Rozhovor o filmu Piano na křižovatce vedl s J. Zahradníkem Tomáš Pilát na Vltavě, poslechněte si zde
10. 11. 2022 Otevření dílny a oslava 6. výročí Pianotéky
Tento den došlo k oficiálnímu otevření naší dílny – ul. Stroupežnického 6, Praha 5 – Smíchov, při té příležitosti zahráli studenti 1. a 3. ročníku Deylovy konzervatoře Karolína Janková, Zbyněk Kladivo a Marek Trunečka, akce poté pokračovala v obchodě Pianotéka Zahradník v ul. Ke Krči 2, Praha 4 – Braník představením nových nástrojů značek BLÜTHNER, SAUTER a IRMLER a ukázkou renovovaných pian, na všechny zahráli Tomáš Víšek, Marie a Daniel Wiesnerovi a Adam Dvořáček
14. 9. 2022 klavírista a muzikolog Ziad Kreidy v České republice
Bylo nám ctí u nás přivítat tuto významnou hudební osobnost. Kdo je Ziad Kreidy – čtěte zde
Vzpomínka na proběhlý program
Středa 14. 9.
14:00-16:00 Konzervatoř Jana Deyla, Praha 1 Maltézské náměstí 14, velký sál – PROMĚNA PIANA – přednáška s diskusí – proměna zvuku klavíru od Mozarta po křídlo Waynea Stuarta o 108 klávesách, z francouzštiny tlumočila Jana Franková (uspořádal Kruh klavírníků a varhanářů , z. s. ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla a s Francouzským institutem v Praze)
18:00 Pianotéka Zahradník – dílna, Stroupežnického 6, Praha 5 – KONCERT s následnou diskusí – Haydn, Grieg and Séverac (uvedla Radana Šatánková / pořádal Spolek Krasomil, Kruh klavírníků a varhanářů, s přispěním MČ Praha 5)
Čtvrtek 15. 9.
14:00-16:00 Svět klavírů Vyškov SEMINÁŘ pro studenty a pianisty na historických pianech Světa klavírů
18:00 – KONCERT (spolupořadatel Jiří Berčík)
v dalších dnech Ziad vedle dalších setkání navštívil továrnu Petrof a manufakturu Paula McNultyho
26. 8. 2022 Rozhovor s J. Zahradníkem na Vltavě vedla Lenka Novotná
pořad připravila Hana Slívová a slyšet ho můžete zde
INAUGURACE KŘÍDLA BLÜTHNER S JITKOU ČECHOVOU VE VARNSDORFU
Recenze koncertu od Milana Hrabala – čtěte zde
ROZHOVOR s Jakubem Zahradníkem pro Seznam.cz – čtěte zde
DÍLNA
V Praze 5 na Knížecí, šikmo proti Ženským domovům, kousíček od východu z metra Anděl – adresa Stroupežnického 6 – vznikla dílna pro naše stále rostoucí klavírnické práce. Vzhledem k velkorysému prostoru zde plánujeme také pořádat semináře a mistrovské klavírnické kursy v rámci Kruhu klavírníků a varhanářů.
JAK ŠLY PRÁCE
Březen 2022 – zednické a další práce hotovy, nastěhována piana a stoly, základní nářadí a stroje a hurá… začínáme zde opravovat piana!
Polovina prosince 2021 – stav takový, jak napovídají fotografie, ale jde to rychle kupředu.
Listopad 2021 – stav po sejmutí podhledu, který byl druhotně instalován pod podhledem původním a daleko krásnějším:
23. října, v den 5. výročí existence Pianotéky začínáme se sanačními pracemi:
JSME AUTORIZOVANÝM ZÁSTUPCEM ZN. BLÜTHNER
Oznamujeme, že jsme se na podzim r. 2020 stali hrdým zástupcem světoznámé klavírní značky Blüthner a zařadili jsme se tak po bok nejvýznamnějších dodavatelů této značky – vizte zde: Bluethner World Distributors
Prodáváme nejenom mistrovská křídla od této firmy, ale také její levnější souběh, značky Irmler a Haessler. Firma Blüthner byla založena roku 1853 a stále je v rukách původní rodiny, dnes již příslušníků 5. generace, bratří Dr. Christiana a Knuta Blüthnerových. Továrna s reprezentativním showroomem sídlí na jižním okraji Lipska, v obci Großpösna. Firma za svou existenci postavila přes 153.000 nástrojů zn. Blüthner. Jako každá velká továrna staví i levnější nástroje, aby uspokojila širokou škálu zákazníků. Jde o piana zn. Haessler a Irmler. Lipskou firmu Irmler, která má na kontě cca 35.000 nástrojů, převzala v 90. létech.
Jedinečnou zvláštností křídel Blüthner je tzv. alikvótní systém. Představuje ho 4. souznějící struna, kterou najdete u každého tónu vysoké, diskantové polohy. Piana s alikvótním patentem Blüthnerovi staví již 170 let pro lepší znělost a větší zvukovou barevnost melodických poloh.
PRVNÍ ZÁKAZNÍCI, KTEŘÍ SI NAŠÍM PROSTŘEDNICTVÍM OPATŘILI PIANA ZN. BLÜTHNER A IRMLER
Na základě výběrového řízení získala ZUŠ Varnsdorf jako první v republice do sálu křídlo Blüthner, model 6 (190 cm) a do klavírní třídy křídlo Irmler téže délky.
Prvním koncertním klavíristou, který si naším prostřednictvím zvolil jako svůj domácí nástroj křídlo zn. Blüthner, model 6 (190 cm) je Karel Košárek. Z význačných českých klavíristů, které známe, je teprve druhým po Igoru Ardaševovi, který doma celá léta hraje na křídlo Blüthner a nedá na ně dopustit.
Pianino Irmler si od nás jako první zakoupila jedna soukromá osoba a další putovalo do ZUŠ Jesenice.
Piana zn. Blüthner vlastnily takové veličiny jako Claude Debussy, Gustav Mahler, Sergej Rachmaninov, Arthur Rubinstein, Dmitrij Šostakovič, nebo Beatles. V Československu piana Blüthner prodávala firma Rendl do znárodnění. To znamená, že na ni navazujeme po 70 létech!
KONCERTY V PIANOTÉCE